Apple čelí požiadavke zo strany US vlády o vytvorení bezpečnostného rizika pre majteľov iPhone

Dnes 16 februára Tim Cook, na stránkach apple.com uverejnil list zákazníkom, kde upozorňuje na možné ohrozenie súkromia zo strany US vlády.

Ako uviedol vo svojom liste, na požiadanie FBI aktívne spolupracovali pri vyšetrovaní teroristických útokov v San Bernardine v Decembri 2015 (https://en.wikipedia.org/wiki/2015_San_Bernardino_attack).

Ako píše Tim Cook, FBI malo k dispozícii inžinierov, ktorí sa aktívne podieľali na vyšetrovaní. Teraz však US vláda požiadala o vytvorenie špeciálneho softvéru pre iPhone (útočníka), ktorý bude mať zadné vrátka.

Toto Apple odmietol. Odmietol to pretože Apple verí v ochranu súkromia svojich zákazníkov a aj keď chcelo FBI tento softvér nainštalovať iba na jediný iPhone, nezaručovalo by to už ďalej rovnakú ochranu vlastníkom iPhone. Ako tvrdí Tim Cook, ak už máte raz vytvorené zadné vrátka – znamená to, že je to bezpečnostná diera v systéme a bola by to iba otázka času, kým by nedošlo k jej zneužitiu. Zároveň na základe New York Times, tento spor medzi Apple a US vládou sleduje Čína, ktorá sama chcela mať prístup do systémov iPhone predávaných na jej území.

Ak by sudca uplatnil zákon „All Writs Act of 1789“, Apple by sa musel podriadiť a vznikol by precedens. Ak by k tomu došlo, Tim Cook sa obáva, že by už ochrana zákazníkov nebola nikdy tak dokonalá, ako ju Apple vybudovalo.

Myslím si, že toto bude celkom sledovaný spor a veľa bude závisieť od toho, či sa nakoniec podarí presadiť US vláde vytvoreniu takýchto zadných vrátok do najpredávanejšieho mobilného telefónu na svete. Tento príklad by s určitosťou nasledovala Čína a požadovala by tiež svoj kľúč k zariadeniam predávaným v Číne. Otázkou ostáva, kedy by sa to potom rozšírilo na všetky zariadenia a nemyslím teraz iba výrobky firmy Apple…

 

zdroj: http://www.apple.com/customer-letter/

obrázok: http://pixabay.com

(Celkom zobrazené 182 krát, 2 dnes)
Tags

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *