Ako uviedol vo svojom liste, na požiadanie FBI aktívne spolupracovali pri vyšetrovaní teroristických útokov v San Bernardine v Decembri 2015 (https://en.wikipedia.org/wiki/2015_San_Bernardino_attack).
Ako píše Tim Cook, FBI malo k dispozícii inžinierov, ktorí sa aktívne podieľali na vyšetrovaní. Teraz však US vláda požiadala o vytvorenie špeciálneho softvéru pre iPhone (útočníka), ktorý bude mať zadné vrátka.
Toto Apple odmietol. Odmietol to pretože Apple verí v ochranu súkromia svojich zákazníkov a aj keď chcelo FBI tento softvér nainštalovať iba na jediný iPhone, nezaručovalo by to už ďalej rovnakú ochranu vlastníkom iPhone. Ako tvrdí Tim Cook, ak už máte raz vytvorené zadné vrátka – znamená to, že je to bezpečnostná diera v systéme a bola by to iba otázka času, kým by nedošlo k jej zneužitiu. Zároveň na základe New York Times, tento spor medzi Apple a US vládou sleduje Čína, ktorá sama chcela mať prístup do systémov iPhone predávaných na jej území.
Ak by sudca uplatnil zákon „All Writs Act of 1789“, Apple by sa musel podriadiť a vznikol by precedens. Ak by k tomu došlo, Tim Cook sa obáva, že by už ochrana zákazníkov nebola nikdy tak dokonalá, ako ju Apple vybudovalo.
Myslím si, že toto bude celkom sledovaný spor a veľa bude závisieť od toho, či sa nakoniec podarí presadiť US vláde vytvoreniu takýchto zadných vrátok do najpredávanejšieho mobilného telefónu na svete. Tento príklad by s určitosťou nasledovala Čína a požadovala by tiež svoj kľúč k zariadeniam predávaným v Číne. Otázkou ostáva, kedy by sa to potom rozšírilo na všetky zariadenia a nemyslím teraz iba výrobky firmy Apple…
zdroj: http://www.apple.com/customer-letter/
obrázok: http://pixabay.com
Pridaj komentár